PAP SMEAR TESTİ

PAP SMEAR TESTİ

PAP Smear Testi Nedir?

PAP Smear Testi, rahim ağzı (serviks) kanseri ve kansere neden olabilen lezyonları tespit etmek amacıyla kullanılan bir tarama testidir. PAP Smear Testi’nin amacı lezyonlar kansere dönüşmeden lezyonları tespit edebilmektir. İnsanda ortaya çıkan kanserlerin bir tarama testi olmamasına karşın smear testinin en büyük avantajı; rahim ağzı kanserine dair tarama testinin yapılabilmesidir.

PAP Smear Testi Kimlere Yapılır?

Hiçbir ağrı ve acıya neden olmadan yapılan PAP Smear Testi, 21 yaşından sonra ya da ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra düzenli olarak yapılmalıdır. 30 yaşından küçük kadınlarda yılda bir defa yapılması yeterli olurken 30 yaşından sonra 3 defa ardışık test sonuçları negatif ise yılda 2-3 yılda bir yapılabilir. Bunun yanında HIV pozitif olanlar, organ transplantasyonu yapılan kişiler, östrojen takviyesi alanlar, bağışıklık sistemi düşük olanlar, kemoterapi ve kortizon tedavisi uygulanan kişilerde tarama sıklığı artırılmalıdır.

PAP Smear Testi Nasıl Yapılır?

PAP Smear Testi; saniyeler içinde yapılan, ağrı ve acıya neden olmayan bir tarama testidir. Jinekolojik muayene sırasında kolaylıkla yapılabilir.

Rahim ağzının kolaylıkla görülmesi ve sürüntünün alınabilmesi için öncelikle vajine içine spekulum denilen muayene aleti yerleştirilir. Smear çubuğu ile rahim girişinden hücre örnekleri toplanır ve smear tüpüne yerleştirilir. Alınan sürüntü mikroskop altında incelenerek hücreler içinde anormal bir gelişim olup olmadığına bakılır.

Smear testi, adet dışındaki her dönemde yapılabilir. Smear testi yapılmadan 48 saat önce cinsel ilişkiye girilmemesi ve vajinal ilaçların kullanılmaması gerekir.

PAP Smear Testi ile ilgili detaylı bilgi için kliniğimize ulaşabilirsiniz.