Yıllık Jinekolojik Muayene

Yıllık Jinekolojik Muayene

 

Kadın hastalıkları ve doğumla ilgili problemlerde belli aralıklarla muayeneler yapılması oldukça önemlidir. Bu muayenelerdeki amaç, ileride meydana gelebilecek hastalık belirtilerinin erken dönemde tespiti, oluşabilecek kanser olgularının erken tespiti ve kanser nedeniyle oluşan ölümlerin azaltılması, muayene sonucunda hasta bilgilendirilerek, korunma yöntemleri hakkında verilen bilginin artırılması ve olası durumlarda zamanında hekime ulaşımın kolayca sağlanmasıdır. Bu nedenle adölesan (10-19) yaşlardan başlayarak menopoz sonrası döneme kadar olan dönemlerde düzenli olarak jinekolojik hekim muayenelerinin yapılması oldukça önemlidir. 

 

Kadınlarda görülen kanserler, diğer kanserler gibi oldukça sinsi ilerler. Bunlardan birisi de rahim ağzı kanseridir. Bu kanser türü meme kanserinden sonra kadınları tehdit eden ikinci önemli kanser türüdür. Muayene sonrası konulan erken teşhis ve HPV aşısı sayesinde erken önlem alınarak hayat kurtarılabilir. Bu sebeple kadınların yılda bir kere jinekolojik muayene yaptırması mutlaka gereklidir. 

 

Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Taraması

Kadınlar arasında en çok görülen kanser türlerinden olan rahim ağzı (serviks) kanseri genellikle yavaş ilerleyen bir kanser türüdür. Tarama ve aşı programları ile erken teşhis koyma ve koruma sağlama mümkündür. Erken teşhis için rahim ağzı kanseri taramasında Pap testi (servikal smear) kullanılmaktadır. PAP tarama testine 21 yaşında başlanır, 21-29 yaş arasında 3 yılda bir bu kontrollerin devam etmesi önerilmektedir. 30-65 yaş arasında ise Pap testinin 3 yılda bir yapılması gerekir.

 

Meme kanseri taraması 

Meme kanseri, kadınlarda görülen kanserlere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer alır. Meme kanserlerinde tarama oldukça önemlidir. 40-49 yaş arası meme kanseri hücrelerinde büyüme hızı daha çok artacağından mamografi incelemesine 40 yaşında başlanması ve yıllık taramalar yapılması önerilmektedir. Meme kanseri riski yaşla beraber artış gösterir ve ileri yaşlarda kanser hücreleri daha yavaş büyümektedir. Bu sebeple mamografi taramalarının kaç yaşına kadar yapılacağı konusunda kesin bir fikir birliği bulunmamaktadır. Klinisyen tarafından 20-39 yaşları arasında 2-3 yılda bir elle muayene, 40 yaşından sonra ise her yıl elle meme muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Hastanın kendisinin yaptığı bu muayene, meme yapısındaki değişimin farkındalığını artırmada önemli bir etkisi vardır. Elle muayene her ay veya 2-3 ayda bir yapılabilir.

 

Yumurtalık (over) kanseri taraması

Yumurtalık kanseri genellikle ileri yaşlarda tespit edilen ve kadınlarda en ölümcül etki yaratan kanserlerden biridir.  İleri yaştaki kadınlar (55 yaş ve üzeri), ailelerinde meme, yumurtalık, kalın bağırsak ve rahim iç tabakası kanseri olanlar yumurtalık kanseri açısından risk altındadır. Yumurtalık kanseri için kabul edilmiş net bir tarama testi olmadığı için risk grubundaki hastalara, düzenli vajinal ultrasonografik muayeneler ve Ca125 ölçümleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca karında şişkinlik ve gerginlik hissi, karın ve kasıklarda ağrı, yemek yeme zorluğu ve çabuk doyma hissi gibi şikayetler sürekli devam ediyorsa mutlaka hekime başvurulmalıdır