Tüp Bağlama

Tüp Bağlama 

 

Tüp Bağlama Nedir?

 Belli bir dönemden sonra doğurganlığı kontrol altına almak ebeveynler için toplumsal bir sorumluluktur. Yeteri kadar çocuk sahibi olduktan sonra artık çocuk yapmak istemeyen aileler tüp bağlama yöntemine başvurabilirler. Kadınlarda bulunan fallop tüpleri cerrahi yöntem ile bağlanarak, yumurtaların rahim içerisine girmesi önlenir. Tüp bağlama işlemi %99 oranında koruma sağlar. İlişki sırasında sperm hücreleri rahim içine girse dahi orada yumurta bulamayacağı için döllenme gerçekleşmez. Tüp bağlama ameliyatı kalıcı bir aile planlama yöntemidir. 

 

Tüp Bağlama Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp bağlama ameliyatı daha fazla çocuk yapmak istemeyen kadınların tercih etmesi gereken bir ameliyat türüdür. Anne adayının veya bebeğin hayatını tehdit eden durumlarda da bu işlem uygulanabilmektedir. Ameliyat işleminden önce uzman bir hekime başvurmanız oldukça önemlidir. Ameliyat öncesi kişiye uygun anestezi uygulanır. Tüp bağlama ameliyatı sırasında kişinin göbek deliğinin yakınında küçük kesikler açılır. Bu kesiklere cerrahi el aletleri sokulur.  Ameliyat sırasında görüş alanının daha geniş olabilmesi açısından göbek bölgesine karbondioksit gazı verilir. Daha sonra fallop tüpleri bağlanarak işlem gerçekleştirilir.  Kişilerin ağrı şiddetlerine bağlı olarak ağrı kesici veya ilaç verilebilir. Tüp bağlama ameliyatından sonra kişi aynı gün taburcu edilebilmektedir. Açılan kesikler çok büyük olmadığı için iyileşme hızlı gerçekleşir.  

 

Tüp Bağlama Ameliyatı Adet Düzensizliğine Sebep Olur Mu?

Tüp bağlama ameliyatında sadece  kişinin rahim ve yumurtalıklar arasındaki ilişkisi kesilir.  Bu işlem yalnızca döllenme olayının engellenmesini sağlar. Kişinin hormonlarına herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Yumurtalar her zamanki görevlerine devam ederek işlevlerini sürdürürler.  Farklı bir deyişle kadınların adet döngüsünde hiçbir farklılık olmaz. Kişi her zamanki gibi âdet görmeye devam eder. 

 

Tüp Bağlama Yönteminden Sonra Tekrar Hamile Kalma Şansı Var Mıdır?

Tüp bağlama işleminden önce ebeveynlerin gelecekde tekrar çocuk  yapmak istemediklerinden emin olmaları gerekir. Kişiler ileriki zamanlarda tekrar hamile kalmak isterlerse farklı doğum kontrol yöntemlerine başvurmaları gerekir. Tüp bağlama yönteminde cerrahi yöntemlerle işlem geri döndürülebilse de kişilerin doğal yöntemlerle hamile kalma ihtimalleri düşüktür. Tüp bebek yöntemi ile hamilelik işlemi gerçekleştirilebilir. 

 

Tüp Bağlama Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir Riskleri Var Mıdır?

Tüp bağlama ameliyatı üreme çağındaki her kadına uygulanabilmektedir. Anne veya bebeğin hayati tehlikesinin olduğu durumlarda veya ileriki dönemlerde çocuk sahibi olmak istemeyen bireylerin kendi kararları ve ifadeleri doğrultusunda işlem gerçekleştirilir. Herhangi bir riski yoktur. Yalnızca ailelerin iyi düşünerek karar vermeleri gerekmektedir. Çünkü bu işlem sonrasında doğal yollardan gebe kalma olasılığı düşüktür. Aile planlaması açısından oldukça önemli olan bu işlem %99 oranında koruma sağlamaktadır. 

 

Tüp Bağlama Ameliyatı Fiyatları Nedir?

 Tüp bağlama operasyonu yapan kliniklerin sayısı oldukça fazladır. Ankara tüp bağlama ameliyatı için kliniğimizde uzman doktorlarımız ve hijyenik ortamlarımız altında tüp bağlama hizmeti sunmaktayız.  Ankara'da bulunan kliniğimizde tüp bağlama ameliyatının  türüne göre işlem ücreti değişebilmektedir. Ankara tüp bağlama ameliyatı için kliniğimize gelerek gerekli bilgileri alabilirsiniz.