Sezaryen

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen doğum; bazı nedenlerden dolayı vajinal doğumun gerçekleşemeyeceği durumlarda doktorun ve annenin onayı ile yapılan bir doğum işlemidir. Normal doğum olarak planlanan gebelikler, doğuma yakın zamanda sezaryen doğum şeklinde ilerleyebilir. Bu yüzden annenin, doktoru ile iyi bir iletişim içinde bulunması ve her iki doğum için de fikir sahibi olması, doğumun sağlıklı ve en az zararla geçmesi için önemlidir.

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır? Sezaryen Çeşitleri Nelerdir?

Sezaryen doğum, annenin karın alt bölgesine yatay şekilde atılan bir kesi ile gerçekleştirilir. Kesi atılan yer aracılığı ile bebek rahim içinden çıkartılır. Ülkemizde oldukça tercih edilen sezaryen doğum, normal doğum sonrasına göre daha uzun iyileşme süresine sahiptir.

Sezaryen doğum, genel olarak “epidural doğum” diye de adlandırılan epidural anestezi tekniği ile yapılmaktadır. Bu teknikte vücudun alt bölgesinde bulunan sinirler geçici olarak uyuşturulur. Epidural anestezi ile yapılan doğumlarda anne, doğumla ilgili herhangi bir anı kaçırmamakta ve doğum sonrasında hemen bebeğini görebilmektedir.

Bazı zorunlu durumlarda kullanılan genel anestezi ile yapılan sezaryen doğumlarda anne, ortalama 1-2 saat sonra anestezi etkisinden kurtulur. Bu durumda anne ancak anesteziden ayıldıktan sonra bebeğini emzirebilir.

Sezaryen Doğum Hangi Durumlarda Uygulanır?

Anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek durumlarda uygulanan sezaryen doğum, şu durumlarda uygulanabilir;

Doğumun İlerleyemediği Durumlarda: Doğum başladıktan sonra kasılmaların uzun zaman zarfında devam etmesine rağmen rahim ağzının doğum için yeterince genişlemediği durumda Sezaryen Doğum tercih edilir.

Bebekte Görülen Herhangi Bir Sorunda: Doğum, vajinal doğum olarak planlansa da bebekte görülen kalp atışlarının duyulmaması, kordon bağının dolanması, anne karnında nefes alarak kese içindeki sıvıyı yutması, bebeğin doğum kanalına girmemesi ve normal doğum gerçekleşirken bebeğin ters gelmesi olarak adlandırılan makat pozisyonunda gelmesi durumlarında Sezaryen Doğum tercih edilir.

Plasentanın Yanlış Yerleşiminde: Plasentanın rahim ağzına yerleştiği ve bebeğin vajinaya ilerlemesini engellediği durumlarda Sezaryen Doğum tercih edilir.

Annenin Sahip Olduğu Sağlık Sorunları Nedeniyle: Annenin yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, genital herpes, genital siğil ve genital enfeksiyon gibi sağlık sorunları yaşadığı durumlarda Sezaryen Doğum tercih edilir.

 

 

Sezaryen Doğum Ne Kadar Sürer?

Sezaryen doğum ameliyatları, ortalama 20-40 dakika arasında sürer. Fakat annenin hazırlığı, anestezi işlemleri ve kişiye göre değişebilen anestezinin etki etme süreleri de işin içine katıldığında bu süre değişebilmektedir.

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi sezaryen doğumda da anestezi etkilerinden kaynaklanan riskler bulunur. Fakat komplikasyon riskleri kişilerin büyük çoğunluğunda görülmez.

Sezaryen Doğum Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Sezaryen Doğum, vajinal doğuma göre daha kısa sürede gerçekleşir ve tüm süreç 40-50 dakika arasında tamamlanır. Sezaryen Doğum sonrasında anne ve bebeğin birkaç gün hastanede kalması gerekir. Ameliyata bağlı pıhtı oluşumu ve kabızlık problemlerinin görülmemesi için annenin bol sıvı tüketmesi, yürüyüş yapması, karnı destekleyecek pozisyonlarda oturmaya dikkat etmesi, birkaç hafta boyunca bol bol dinlenmesi, cinsel ilişkiden 4-6 hafta uzak durması sağlıklı bir iyileşme süreci sağlayacaktır.