Rahim İçi Aracı

Rahim İçi Aracı Nedir?

Spiral olarak da bilinen rahim içi aracı, spermin yumurtanın içine girerek döllenme olayının gerçekleşmesini engeller. Rahim içi aracı, günümüzde hala en sık başvurulan doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Tercih edilme sebebinin bu kadar yaygın olma sebepleri; takıldığı andan itibaren etkisinin hemen başlaması ve daha sonra çıkarıldığında doğurganlık işlevlerinin geri kazanılmasıdır. Uygulanabilirliği oldukça kolay olan rahim içi aracı en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. 

 

Rahim İçi Aracının Yapısı Nasıldır?

Spiral yani rahim içi aracı, plastik olarak üretilen, etrafında bakır tellerle sarılı ve rahim içindeki yapıya uyumlu T şeklinde bir alettir. Spiralin alt kısmında, spirali kolaylıkla çıkarmak için yerleştirilmiş ipler bulunur. Ayrıca bu ipler rutin kontroller sırasında spiralin olması gereken yerde durduğunu da bize gösterir.

Rahim İçi Aracının Koruyucu Etkisi Ne Kadardır?

Rahim içi aracının koruyuculuğu takıldığı andan itibaren başlar ve çıkarıldığında son bulur. Ankara kliniğimizdeki rahim içi aracının ortalama 5- 10 yıl koruyuculuk süreleri vardır. Rahim içi aracıyla korunan kadınların yine de her yıl doktor kontrolüne gitmeleri ve spiralleri hakkında şikayetleri varsa bunlar hakkında görüşmeleri gerekir. 

 

Rahim İçi Aracı Nasıl Takılır?

Rahim içi aracının takılması işlemi birkaç dakikada yapılabilen bir işlemdi. İşlemden önce uzman bir jinekolog muayenesi ile rahim yapısı değerlendirilir. Eğer herhangi bir engel yoksa rahme spekulum takılarak rahim ağzı temizlenir. Tenekulum denilen aletle rahime spiral güvenli bir şekilde yerleştirilir. İşlem sırasında kasık bölgesinde hafif bir kasılma veya ağrı hissedilebilir. Bu tarz ağrıları önlemek için işlemden önce ağrı kesici önerilebilir. Spiral takıldıktan sonra rahim ağzından hafif kanamalar meydana gelebilir. Bu gayet olağan bir durumdur, endişe etmemek gerekir. Spiral takıldıktan sonra koruyuculuk başlayacaktır. Herhangi bir sorun yaşanmadıktan sonra düzenli olarak yıllık kontrollere gidebilirsiniz. Ankara’daki kliniğimizden uzman doktorlarımız sayesinde detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Spiral Kullanan Kadınların Dikkat Etmesi Gerekenler;

Spiral kullanan kadınların dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz; 

  • Spiral takıldıktan sonra yüksek ateş, halsizlik, kasık ağrısı ve şiddetli akıntı yaşarsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. 
  • Spiral etkili bir korunma yöntemi olsa da yıllık rutin kontrollerinizi mutlaka yaptırmanız gerekir. 
  • Eğer adet gecikmeniz olmuşsa %2 gebelik riski taşıyor olabilirsiniz gebelik testi yaparak doktorunuza başvurmalısınız. 
  • Spiralin sizi sadece gebeliğe karşı korur. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önleminizi almalısınız. 
  • Cinsel ilişki sonrasında kanama ya da normalden fazla âdet kanaması olması durumunda doktorunuzla mutlaka görüşmelisiniz.