HPV VE HPV TESTİ

HPV VE HPV TESTİ

HPV Nedir?

HPV (Human Papilloma Virus), rahim ağzı kanseri ve genital siğillere neden olabilen bir virüstür. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak nitelendirilse de bulaş için tam cinsel ilişki olması gerekmez. HPV, cinsel birleşme öncesi temasla da bulaşabilir. Bunun yanında HPV, genital bölge dışında deride ve tırnak aralarında da bulunabilir ve bu bölgelerde gerçekleşen temas ile de bulaşabilir.

HPV Testi Neden ve Nasıl Yapılır?

HPV Testi; rahim ağzı kanseri bulgularını değerlendirmek ve kansere yol açan lezyonları kontrol etmek amacıyla yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir.

HPV Testi;  PAP Smear Testi gibi vajina girişinden, yumuşak bir fırça ve spatula denilen düz bir silme cihazı kullanılarak alınan sürüntü örneği üzerinden incelenir. Genel olarak HPV ve Smear Testi aynı anda yapılır.

HPV Testi Pozitif Çıkarsa Ne Olur?

HPV Testi, rahim ağzı kanserinin erken tanısı için yapılan çok güçlü bir testtir. HPV testinin pozitif çıkması kanser olduğunuz ya da kesinlikle olacağınız anlamına gelmez. HPV pozitif çıkan bir kişi daha detaylı ve düzenli bir muayene programı ile takip edilebilir ve herhangi bir sorun durumunda erken tanı ile tedaviye hemen başlanabilir.

30-65 yaş aralığındaki kadınlarda 5 yılda bir smear ve HPV testi yapılması önerilir.

HPV Aşısı Nedir?

 HPV aşısı; HPV’nin bazı türlerine ve hastalığa neden olan etkilerine karşı korunmak amacıyla yapılan aşıdır.  HPV aşısı;

  • Genital siğillere yol açan 6 ve 11 tipindeki virüslere,

  • Rahim ağzı kanserine yol açan 16 ve 18 tipindeki virüslere,

  • Rahim, anüs, vulva, penis ve gırtlak kanserine yol açan 31, 22, 45, 52 ve 58 tipindeki virüslere karşı koruma sağlar.

HPV Aşısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

HPV aşısı 9 yaşını geçmiş kız ve erkek çocuklarına yapılabilir. Genellikle 3 doz şeklinde yapılan HPV aşısı, 15 yaşından büyük kişilerde ikinci doz ilk dozun 2 ay sonrasında, üçüncü doz ise ikinci dozun 6 ay sonrasında yapılır. 15 yaşından küçük çocuklarda ise 2 doz olarak 6 ay arayla uygulanır.

HPV aşısı, özellikle 15-45 yaş arası kadın ve erkeklerde uygulanarak hastalıkların yayılmasının önüne geçilmesinde yarar sağlar.

HPV Aşısı Fiyatları 2022

HPV aşısı maalesef ülkemizde devlet tarafından karşılanmamaktadır. Her yıl fiyatı değişebilen HPV aşısını temin ettikten sonra kliniğimizde güvenle yaptırabilirsiniz.

Detaylı bilgi için bize buradan ulaşabilirsiniz.