Genital Siğil

Genital Siğil Nedir?

 

Genital siğil, cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonunun genital bölgedeki en sık görülen tiplerinden biridir. HPV (Human Papilloma Virus) adındaki bu virüsün 200’den fazla türü vardır ve bu türlerin 40’ı genital siğillere neden olmaktadır. Cinsel olarak aktif olan bireylerin çoğunluğunda, hayatlarının bir döneminde bu virüs ortaya çıkabilir. HPV virüsü hem erkeklerde hem de kadınlarda genital siğil oluşumuna sebep olmaktadır. Ayrıca kadınlarda rahim ağzı (serviks) kanserine de neden olabilir. Siğiller, genital bölgenin nemli kısımlarını etkiler. Genital siğiller, deride açık ya da koyu kahverengi gibi lekeler ve küçük kabarcıklar şeklinde görülebilir. Tek görülebileceği gibi birden fazla da siğil bir arada görülebilmektedir. HPV virüsü belirti verse de vermese de vücutta bulunduğu için başka kişilere de bulaştırma ihtimali artmaktadır. Bu sebeple virüsün ne zaman veya kimden bulaştığı belirlenemez. Genital siğiller ne kadar erken teşhis edilirse tedaviye o kadar erken başlanır. Genital siğiller kremler, farklı yakma yöntemleri veya büyüklük durumlarına göre cerrahi işlem uygulanabilir.

Genital Siğil Neden Oluşur? 

Genital siğillerin sebebi HPV virüsüdür. 200’den fazla HPV virüs türü vardır. Bunlardan 40’ı genital siğile sebep olmaktadır. Cinsel yolla bulaşan genital siğillerin görüldüğü HPV tipleri HPV 6 ve HPV 11 tipleridir. Genital siğillerin görüldüğü risk faktörleri şu şekildedir;

  • Birden fazla partnerle birlikte yaşanan korunmasız cinsel ilişki
  • Cinsel yolla bulaşan başka enfeksiyonların olması 
  • Erken yaşta cinsel hayata başlamak
  • Bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanımı genital siğil riskini artırabilir. 
  • Genital siğiller öpüşmeyle, havlu, çatal-kaşık, bardak veya tuvalet kullanımından bulaşmaz.
  • HPV virüsü taşıyan anne adaylarında, doğum sırasında virüs anneden bebeğe geçebilir. 

 

Genital Siğillerin Belirtileri Nelerdir?

Genital siğiller genellikle küçük kabarcıklar ve pütürlü yapılar halindedir. Birden fazla olduklarında ise bir arada karnabahar görünümünü alabilirler. Başlarda kahverengi kabarcıklar şeklinde olabilirler. Siğiller kaşıntıya, vajinal akıntıya ve cinsel ilişki sırasında kanamaya sebep olabilir.

Kadınlarda genellikle rahim ağzında, anüs ve vajina arası bölgede oluşur. Erkeklerde ise penis, testis torbası ve anüste görülebilmektedir. Oral yolla cinsel temasta bulunan bireylerde HPV virüsü nedeniyle ağız, dil ve boğazda lezyon oluşumu görülebilmektedir.